Javon Co. set standards of 3 hours of direct labor per unit

Javon Co. set standards of 3 hours of direct labor per unit at a rate of $15 per hour. During October, the company actually uses 16,250 hours of direct labor at a $247,000 total cost to produce 5,600 units. In November, the company uses 22,000 hours of direct labor at a $335,500 total cost to produce 6,000 units of product.

1. Compute the direct labor rate variance, the direct labor efficiency variance, and the total direct labor variance for each of these two months. Identify each variance as favorable or unfavorable.

2. Javon investigates variances of more than 5% of actual direct labor cost. Which direct labor variances will the company investigate further?

 

Stressed over that homework?

Essay deadline breathing down your neck?

Let’s cut to the chase: Why struggle when you can ace it with zero hassle?

Whether it’s essays, research papers, or assignments — we’ve got you covered.

✅ Expert writers
✅ 100% original work
✅ No AI tools, just real pros

Stressed about your essay or homework? Get a top-quality custom essay NOW!!! Stop worrying. Start succeeding.

GradeEssays.com
We are GradeEssays.com, the best college essay writing service. We offer educational and research assistance to assist our customers in managing their academic work. At GradeEssays.com, we promise quality and 100% original essays written from scratch.
Contact Us

Enjoy 24/7 customer support for any queries or concerns you have.

Phone: +1 213 3772458

Email: support@gradeessays.com

© 2024 - GradeEssays.com. All rights reserved.

WE HAVE A GIFT FOR YOU!

15% OFF 🎁

Get 15% OFF on your order with us

Scroll to Top