General Mills normally prices Cheerios at $4.69 for an 18

General Mills normally prices Cheerios at $4.69 for an 18 ounce box at Safeway. The Cheerios cost General Mills $1.00 per box to make, and they normally sell them to Safeway for $3.29. Two Cheerios promotions are run at Safeway: One promotion is a straight discount to $2.99 per box. The second Promotion is: Buy 2 Boxes for $7 In a normal week they sell 100 boxes of Cheerios The first promotion sells 150 incremental units The second promotion sells 130 incremental units. General Mills pays the retailer 90% of the amount of the discount to reduce Cheerios to the promoted price.

Questions:

Which Promotion is the best promotion for General Mills and which is the best for Safeway? Explain why? Based on what metrics? In the ideal world, what other data would you want to make a good decision on promotion effectiveness?

 

Stressed over that homework?

Essay deadline breathing down your neck?

Let’s cut to the chase: Why struggle when you can ace it with zero hassle?

Whether it’s essays, research papers, or assignments — we’ve got you covered.

✅ Expert writers
✅ 100% original work
✅ No AI tools, just real pros

Stressed about your essay or homework? Get a top-quality custom essay NOW!!! Stop worrying. Start succeeding.

GradeEssays.com
We are GradeEssays.com, the best college essay writing service. We offer educational and research assistance to assist our customers in managing their academic work. At GradeEssays.com, we promise quality and 100% original essays written from scratch.
Contact Us

Enjoy 24/7 customer support for any queries or concerns you have.

Phone: +1 213 3772458

Email: support@gradeessays.com

© 2024 - GradeEssays.com. All rights reserved.

WE HAVE A GIFT FOR YOU!

15% OFF 🎁

Get 15% OFF on your order with us

Scroll to Top