Following are the selling and cost information data concerning Realm Co.’s only product:
Selling price per unit . . . . . . . . . . . . . . . . . $100
Costs per unit (10,000 units produced and sold):
Direct material . . . . . . . . . . . . . . . . . …….. . . 30
Direct labour . . . . . . . . . . . . . . . . . ……… . . . 20
Variable overhead . . . . . . . . . . . . . . …….. . . 15
Fixed overhead. . . . . . . . . . . . . . . . …….. . . . 15
Commission . . . . . . . . . . . . . . . . . 10% of sales
Required:
What is the margin of safety in dollars and units?
Enjoy 24/7 customer support for any queries or concerns you have.
Phone: +1 213 3772458
Email: support@gradeessays.com