Feeling Fab Ltd produces frozen yoghurt. a low-fat dairy dessert.

Feeling Fab Ltd produces frozen yoghurt. a low-fat dairy dessert. The product is sold in five-litre containers and had the following price and variable costs per unit for the current year which ended on 30 June:

Sales price………………………….$15.00

Direct material………………………..5.00

Direct labour………………………….2.00

Variable overhead…………………….3.00

Budgeted fixed overhead for the current year was $300 000, which was equal to actual fixed overhead. Actual production was 150 000 five-litre containers, which was equal to the budgeted level of production, but only 125 000 containers were sold. Feeling Fab incurred the following selling and administrative expenses:

Fixed……………………………………$50,000

Variable……………………$1 per container sold

Required:

1. Calculate the cost per unit under variable and absorption costing.

2. Prepare income statements for the current year using:

(a) Absorption costing.

(b) Variable costing.

3. Reconcile the profit reported under the two methods by listing the two key areas where the statements differ.

 

Stressed over that homework?

Essay deadline breathing down your neck?

Let’s cut to the chase: Why struggle when you can ace it with zero hassle?

Whether it’s essays, research papers, or assignments — we’ve got you covered.

✅ Expert writers
✅ 100% original work
✅ No AI tools, just real pros

Stressed about your essay or homework? Get a top-quality custom essay NOW!!! Stop worrying. Start succeeding.

GradeEssays.com
We are GradeEssays.com, the best college essay writing service. We offer educational and research assistance to assist our customers in managing their academic work. At GradeEssays.com, we promise quality and 100% original essays written from scratch.
Contact Us

Enjoy 24/7 customer support for any queries or concerns you have.

Phone: +1 213 3772458

Email: support@gradeessays.com

© 2020 -2025 GradeEssays.com. All rights reserved.

WE HAVE A GIFT FOR YOU!

15% OFF 🎁

Get 15% OFF on your order with us

Scroll to Top