Comet Appliances and Supply began December with 280 units of

Comet Appliances and Supply began December with 280 units of inventory that cost $90 each. During December, the store made the following purchases:

Dec. 3 …………..430 units at $91

12 ……………….190 units at $92

18 ………………420 units at $93

27 ………………..426 units at $92

The store uses the periodic inventory system, and the physical count at December 31 indicates that 358 units of inventory are on hand.

Required

1. Determine the and cost of goods sold amounts for the December under the weighted-average-cost and FIFO methods. Round the average cost per unit to the nearest cent and all other amounts to the nearest dollar.

2. Sales revenue for December totaled $192,000. Compute Comet Appliances and Supply’s gross margin for December under each method.

3. Which method will result in lower income taxes for Comet? Why? Which method will result in higher net income for Comet? Why?

 

Stressed over that homework?

Essay deadline breathing down your neck?

Let’s cut to the chase: Why struggle when you can ace it with zero hassle?

Whether it’s essays, research papers, or assignments — we’ve got you covered.

✅ Expert writers
✅ 100% original work
✅ No AI tools, just real pros

Stressed about your essay or homework? Get a top-quality custom essay NOW!!! Stop worrying. Start succeeding.

GradeEssays.com
We are GradeEssays.com, the best college essay writing service. We offer educational and research assistance to assist our customers in managing their academic work. At GradeEssays.com, we promise quality and 100% original essays written from scratch.
Contact Us

Enjoy 24/7 customer support for any queries or concerns you have.

Phone: +1 213 3772458

Email: support@gradeessays.com

© 2024 - GradeEssays.com. All rights reserved.

WE HAVE A GIFT FOR YOU!

15% OFF 🎁

Get 15% OFF on your order with us

Scroll to Top