Classifying costs: value chain manufacturer Igloo Icicle Company produces and

Classifying costs: value chain manufacturer Igloo Icicle Company produces and sells ice-cream. Classify the costs listed below, using these value chain classifications:

(a) Research and development

(b) Design

(c) Supply

(d) Manufacturing

(e) Marketing

(f) Customer service

Costs:

1. The cost of cream and sugar used to make the ice-cream.

2. Electricity. The cold room that stores the completed ice-cream accounts for most of the electricity consumed.

3. The cost of fuel for delivery trucks.

4. The wages paid to staff who mix the ingredients to make the ice-cream.

5. The wages paid to the manager’s mother who works part-time in the kitchen developing recipes for new ice-cream flavours, based on ‘family secrets handed down by her mother.

6. The cost of advertising in the food trade magazines.

 

Stressed over that homework?

Essay deadline breathing down your neck?

Let’s cut to the chase: Why struggle when you can ace it with zero hassle?

Whether it’s essays, research papers, or assignments — we’ve got you covered.

✅ Expert writers
✅ 100% original work
✅ No AI tools, just real pros

Stressed about your essay or homework? Get a top-quality custom essay NOW!!! Stop worrying. Start succeeding.

GradeEssays.com
We are GradeEssays.com, the best college essay writing service. We offer educational and research assistance to assist our customers in managing their academic work. At GradeEssays.com, we promise quality and 100% original essays written from scratch.
Contact Us

Enjoy 24/7 customer support for any queries or concerns you have.

Phone: +1 213 3772458

Email: support@gradeessays.com

© 2024 - GradeEssays.com. All rights reserved.

WE HAVE A GIFT FOR YOU!

15% OFF 🎁

Get 15% OFF on your order with us

Scroll to Top