Tan Choo Company produces a single product in its Singapore

Tan Choo Company produces a single product in its Singapore plant, which currently sells for $15 per unit. Fixed costs are expected to amount to $180 000 for the year, and all variable manufacturing and administrative costs are expected to be incurred at a rate of $9 per unit. Tan Choo has two salespeople who are paid strictly on a commission basis. Their commission is to per cent of the sales dollars they generate. (Ignore income taxes.)

Required:

1. Suppose that management alter their current plans by spending an additional amount of $15 000 on advertising, and increase the selling price to $18 per unit. Calculate the profit on 60 000 units

2. The Sunshine Company has just approached Tan Choo to make a special one-time purchase of 10 000 units. These units would not be sold by the sales personnel and, therefore, no commission would have to be paid. What is the price Tan Choo would have to charge per unit on this special order to make an additional profit of $30 000?

 

Stressed over that homework?

Essay deadline breathing down your neck?

Let’s cut to the chase: Why struggle when you can ace it with zero hassle?

Whether it’s essays, research papers, or assignments — we’ve got you covered.

✅ Expert writers
✅ 100% original work
✅ No AI tools, just real pros

Stressed about your essay or homework? Get a top-quality custom essay NOW!!! Stop worrying. Start succeeding.

GradeEssays.com
We are GradeEssays.com, the best college essay writing service. We offer educational and research assistance to assist our customers in managing their academic work. At GradeEssays.com, we promise quality and 100% original essays written from scratch.
Contact Us

Enjoy 24/7 customer support for any queries or concerns you have.

Phone: +1 213 3772458

Email: support@gradeessays.com

© 2024 - GradeEssays.com. All rights reserved.

WE HAVE A GIFT FOR YOU!

15% OFF 🎁

Get 15% OFF on your order with us

Scroll to Top