HOG Company makes its product for $60 per unit and sells it

HOG Company makes its product for $60 per unit and sells it for $130 per unit. The sales staff receives a commission of 10% of sales. Its June income statement follows.

Management expects June’s results to be repeated in July, August, and September without any changes in strategy. Management, however, has another plan. It believes that if the unit selling price is reduced to $115 per unit and advertising is increased to $250,000 per month, sales units will be 11,000 for July, 12,100 for August, and 13,310 for September. The cost of its product will remain at $60 per unit, the sales staff will continue to earn a 10% commission, and the remaining expenses will stay the same.

Required

1. Prepare budgeted income statements for each of the months of July, August, and September that show results from implementing the proposed plan. Use a three-column format, with one column for each month. Ignore income taxes.

Analysis Component

2. For the proposed plan, is income in September budgeted to be higher than income in June?

 

Stressed over that homework?

Essay deadline breathing down your neck?

Let’s cut to the chase: Why struggle when you can ace it with zero hassle?

Whether it’s essays, research papers, or assignments — we’ve got you covered.

✅ Expert writers
✅ 100% original work
✅ No AI tools, just real pros

Stressed about your essay or homework? Get a top-quality custom essay NOW!!! Stop worrying. Start succeeding.

GradeEssays.com
We are GradeEssays.com, the best college essay writing service. We offer educational and research assistance to assist our customers in managing their academic work. At GradeEssays.com, we promise quality and 100% original essays written from scratch.
Contact Us

Enjoy 24/7 customer support for any queries or concerns you have.

Phone: +1 213 3772458

Email: support@gradeessays.com

© 2024 - GradeEssays.com. All rights reserved.

WE HAVE A GIFT FOR YOU!

15% OFF 🎁

Get 15% OFF on your order with us

Scroll to Top